Google+
Anasayfa Digiturk Eğlence Yaşam
DİGİ LİFE
DİGİTURK FİLM
DİGİTURK DİZİ
DİGİTURK BELGESEL
DİGİTURK ÇOCUK
DİGİTURK EĞLENCE YAŞAM
DİGİTURK SPOR
DİGİTURK 3D

Digiturk Araba Sevdası

digiturk--araba-sevdasi

Araba Sevdası

Şu sıralar yeni filmi “Kaybedenler Kulübü”yle vizyonda hayli ses getiren yönetmen Tolga Örnek, bir önceki filmi “Devrim Arabaları”yla Turkmax ekranlarında. 2000’li yılların başlarında çektiği “Atatürk”, “Hititler” ve “Gelibolu” belgeselleriyle Türkiye’de kalıcı bir sinemacı olacağının sinyallerini veren Örnek, ilk kurmaca filmini de gerçek bir öyküden yola çıkarak 2008’de kotarmıştı. Türkiye’nin yakın tarihindeki ilk otomobil üretim çabalarına odaklanan “Devrim Arabaları” güncelliğini hâlâ koruyan bir öykü aktarıyor aslında. Zira Türkiye’de yönetenlerin ‘araba sevdası’ henüz bitmiş değil. Yerli malı bir otomobilin nasıl üretileceğine kafa yorulduğu şu günlerde “Devrim Arabaları”, bu konuda nerede ne yapıp nerede ne yapmamamız gerektiğine dair önemli dersler de barındırıyor. 

 
1961’de dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, yerli bir otomobil yapılmasını emreder ve görevin TCDD işletmesine verildiğini açıklar. Hemen işe girişen 23 mühendisin önünde bu otomobili yapmak için Cumhuriyet Bayramı’na kadar yalnızca 130 gün vardır. Eskişehir’de gürültü patırtıdan uzak bir atölyede çalışmaya başlayan Türk mühendisleri zorlu bir dört buçuk ay beklemektedir. Her biri kariyerini, geleceğini, hatta aile hayatını riske atarak zamanla, yoklukla, bürokrasiyle boğuşmak zorunda kalır.
 
“Benzini bitti diye yolda kalan araba” etiketiyle unutulmaya terk edilmiş ‘Devrim’in hikayesinin bilinen ve bilinmeyenlerinin anlatıldığı “Devrim Arabaları”, sadece yakın geçmişimize değil, bugünümüze de tutulan bir ayna. Taner Birsel, Halit Ergenç, Vahide Gördüm, Selçuk Yöntem, Uğur Polat, Serhat Tutumluer, Ali Düşenkalkar, Onur Ünsal’lı göz kamaştıran oyuncu kadrosu da filme artı değer katan önemli unsurlardan.

Digiturk ile Araba Sevdası programını evinizde keyifle izleyebilirsiniz. 
Digitürk'ün renkli dünyasını keşfetmek için sizde Digitürk ailesine katılın.
Digiturk üyeliğinizi başlatmak için aşağıdaki formu hemen doldurun, sizi arayalım!
Sizin için en uygun Digiturk paketini birlikte oluşturalım!

YORUMLAR
Henüz yorum yapılmadı.
İLK YORUM YAPAN SİZ OLUN
Siz Digiturk Dr. Öz Show Turkmax Gurme ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAPIN
digiturk-internet-ligtv
Digitürk
T.P.E. tarafından Tescil Edilmiştir. Tüm görsel ve yazılı materyalin izin alınmadan kullanılması durumunda cezai işlem uygulanacaktır.
Telif Hakları Uyarısı | © 2012 www.merkez.gen.tr Digiturk Çözüm Ortağıdır - Tüm Hakları Saklıdır